Başkanlık sistemi için AK Parti’den MHP’ye iki öneri

Paylaş
 

Sabah gazetesi Ankara temsilcisi Okan Müderrisoğlu bugünkü yazısında başkanlık sistemi için MHP’ye önerilecek formülü kaleme aldı.İlk pakette 17 maddeden oluşan Tam başkanlık” önerisi yer alacak. Diğerinde ise Anayasanın tamamını tadil eden 59 madde bulunacak.

İKİ ALTERNATİFLİ ANAYASA PAKETİ

AK Parti başkanlık sistemi için iki alternatifli anayasa paketi ile düğmeye basacak. 10 gün içinde TBMM’ye sunulması beklenen paket, “tam başkanlık”, “frendenge” ve “anayasa sorumluluk” ilkeleri üzerine inşa edildi.

Tek Meclisli ve üniter esaslı başkanlık modelinde yasama, yürütme ve yargı erklerinin birbirleriyle ilişkileri ve sınırları net hükümlere bağlandı. Ak Parti’nin hazırladığı birinci paket, tam başkanlığı ve geçiş hükümlerini içeren 17 maddeden oluşuyor.

2’NCİ PAKETTE ANAYASANIN TAMAMINI TADİL EDEN 59 MADDE

İkinci paket ise anayasanın tamamını tadil eden 59 maddelik geniş bir paket olarak hazırlandı. Başbakan Binali Yıldırım, anayasa paketini bu hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile değerlendirdikten sonra, MHP ile siyasi diplomasi işletilecek.

YASAMA VE YÜRÜTME DENGESİ

AK Parti’nin hazırladığı anayasa paketi, özellikle yasama ve yürütme erkinin karşı karşıya gelme riskini en aza indirecek. Ne Başkanı (Cumhurbaşkanı’nı) Meclis’e ne de Meclis’i Başkan’a (Cumhurbaşkanı’na) ezdirecek. Başkan, sistemin tıkandığı noktada Meclis’i seçime götürürse Cumhurbaşkanlığı seçimi de aynı tarihte yenilenecek. Veya Meclis, Cumhurbaşkanı ile ters düşerse milletvekili seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi belirlenecek tarihte birlikte yapılacak. Cumhurbaşkanının sorumluluğu, mevcut sistemde başbakanın sorumluluğu ile eşdeğer düzeyde belirlenecek. Başkan, seçime giderken yardımcısını da kamuoyuna ilan edecek.

PARLAMENTO ATAMASI

Bakanlar, parlamento dışından başkanın tercihi ile siyasi takım arkadaşları olarak atanacak. Parlamentodan kabineye üye seçilmesi durumunda ise o kişinin milletvekilliği düşecek. AK Parti’nin genel eğilimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belirlenecek geçiş hükümleri ile başkanlık yetki ve sorumluluklarını üstlenmesi şeklinde olacak. AK Parti seçim yasasında da yüzde 5 baraj ve daraltılmış bölge önerecek.

Bu yazı 3070 kere okundu.

YAZAR HAKKINDA