Dolar ne kadar 03 Ekim 2016 | Ebru Baki Parametre

Paylaş
 
Geçen hafta ekonomi dünyasında art arda gelen olumsuz haberler dolar kotasyonunu 3 lira’ya yükselmesine sebep oldu. Amerika’nın Alman bankası Deutsche Bank’a 14 milyar dolar ceza kesmesi, İtalyan bankalarından sonra Alman bankalarına mı sıra geldi sorusunu sordurttu. Kotasyonlardaki bu yükselişin diğer sebebi OPEC’in petrol kısıtlamasına gitmesi. CNN TÜRK’te yayınlanan Parametre’nin sunucusu Ebru Baki, dolar ne kadar sorusuna cevap veriyor.

Geçen hafta dolar kotasyonu üst üste gelen haberler üzerine 3 dolar’ın üzerine çıktı. OPEC’in petrol kısıtlaması, Moody’s’in kredi notunu düşürmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın OHAL açıklaması ve Deutsche Bank’a verilen 14 milyar dolar ceza. Bu haberler en çok dolar’ı etkilerken, haftanın başlangıcı olan 3 Ekim pazartesi, güne 3 lira’dan işlem görmeye başladı.

Amerika, Deutsche Bank’a 14 milyar dolar ceza vermesi, dünya piyasalarında “deprem havası” meydana getirdi. Bu ceza sonucunda borsada düşüş, döviz kurlarında ise yükselişe sebep oldu. Büyük fonların bankadan çıkışı, Avrupa’nın ekonomi kalesi olarak görülen Almanya’da krize sebep olacak mı sorusunu gündeme getirdi. Bankaya verilen cezanda indirim olma beklentisi ise Asya Borsalarında işe yarardı. Ceza indirimi beklentisinden ötürü Asya Borsaları biraz toparlandı.

Petrol fiyatlarında 7-10 dolar yükselecek, kotalara uyalırsa. Türkiye petrol ihtiyacında “ithal ülke” olduğu için petrol konusunda sıkıntı yaşama durumu var. Dövizdeki bu artış, akaryakıta ve benzine zam olarak geri döneceği olarak yorumlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın OHAL ve Moody’s açıklamalarından ötürü dolar kotasyonlarında yükseliş hakim.

OPEC’in petrol kısıtlama kararını almasını Ebru Baki, petrolü ithal eden ülkeler için ekonomi açısından cari açığı etkiler açıklamasında bulundu. Rusya, İran, Venezüela gibi petrol ihracatı yapan ülkeler, petrol fiyatlarındaki düşüşten büyük darbe aldığını söyleyen Baki, Suudi Arabistan’ın uzun bir aradan sonra vergi oranlarını artırması zorunda kaldığını söyledi. 

Ebru Baki Twitter adresi: TIKLAYINIZ

Ebru Baki Instagram adresi: @ebruba TIKLAYINIZ

3 Ekim sabah saatlerinde dolar:3,00404946 Türk Lirası

 

 

Bu yazı 228 kere okundu.
Etiketler:
Ebru Baki iran Opec

YAZAR HAKKINDA