iOS 10 için en iyi Widget’ler

Paylaş
 
iOS 10 güncellemesi giderek yayılıyor. Yeni sürüm ile birlikte kilit ekranı çok daha kullanışlı. İşte en iyi 10 araç!

Geçtiğimiz ay yayınlanan iOS 10 güncellemesi, Apple tarafında şimdiden %50’den daha fazla bir kullanım oranına ulaştı. Ancak bu sefer yayınlanan iOS güncellemesi eskilerden daha farklı. iOS 10 güncellemesiyle birlikte iPhone ve iPad cihazlara yeni işlevler kazandırmak mümkün.

Araç yani widget özelliğinden faydalanmak için kilit ekranını sağa kaydırarak sol tarafta bulunan bölüme ulaşabilirsiniz. Buradaki ekranın en altında yer alan “Düzenle” bölümünden ilgili alanı düzenleyebilirsiniz.

Üçüncü parti uygulamaların artık daha fazla desteklenmesi sebebiyle, iOS cihazlarınızın kilit ekranını çok daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Cihazın kilit ekranını açmadan ulaşabileceğiniz kısayollar eklemeniz mümkün. Bunlar arasında bazıları diğerlerinden daha fazla öne çıkıyor. İşte iOS 10 güncellemesiyle birlikte en iyi 10 araç (widget) sizlerle.

ios-10-widget-1

1. iOS 10 için en iyi 10 araç (widget) : Copied

iOS 10 için en iyi 10 araç (widget) galerimizin ilk konuğu Copied isimli bir kısayol uygulaması. “Clipboard Manager” olarak adlandırılan uygulamalardan biri olan Copied, telefonunuzda kopyaladığınız yazı, link ve görselleri kaydediyor. Bu sayede daha önce kopyaladığınız şeylere erişmek kolaylaşıyor. Copied, kilit ekranının sol tarafına widget olarak eklenebildiği için günler öncesinden kopyaladığınız bir linke bile ulaşmanız mümkün. Ayrıca uygulamanın iMessage desteği olduğunu da hatırlatalım.

App Store: Copied

ios-10-widget-2

2. iOS 10 için en iyi 10 araç (widget) : Go Launcher

iOS 8 ile birlikte kullanıma sunulan Go Launcher, her yeni iOS güncellemesinde güncelleniyor. Go Launcher isimli uygulama sayesinde en sık kullandığınız uygulamaları, en sık irtibat kurduğunuz kişileri ve sık ziyaret ettiğiniz internet sitelerini tek bir pencerede toplamak mümkün. Bu sayede akıllı telefonunuzdan veya tablet bilgisayarınızdan en sık yaptığınız işlemlerin hepsi bir arada tutuluyor.

App Store: Go Launcher

ios-10-widget-3

3. iOS 10 için en iyi 10 araç (widget) : gTasks

Google servislerinden vazgeçmeyenler için gTasks, iOS 10 işletim sistemi yüklü cihazlarda büyük kolaylık sağlıyor. Gmail ve Google Görevler (Tasks) servislerini eşleştiren uygulama sayesinde, yapılacaklar listesi ve takvim gibi verilerinizi kilit ekranında görüntülemek mümkün. Ancak gTasks resmi bir Google uygulaması değil. Bu hatırlatmayı yapmakta fayda var.

App Store: gTasks

ios-10-widget-4

4. iOS 10 için en iyi 10 araç (widget) : Tweety

Sosyal ağlar arasında favoriniz Twitter ise, Tweety işlerinizi kolaylaştırabilir. Tweety, bir Twitter aracı. İki farklı Twitter hesabını Tweety ile eşleştirmek mümkün. Ardından Twitter güncellemeleri kilit ekranınıza taşınıyor. Tweety, son dönemlerde Tweetbot gibi üçüncü parti Twitter uygulamaları arasında popülerliğini artırmayı başardı. iOS 10 desteği ile güncelliğini de koruyor.

App Store: Tweety

ios-10-widget-5

5. iOS 10 için en iyi 10 araç (widget) : Shazam

Etrafınızda çalan şarkıyı bulmak için Shazam uygulamasını kullanıyorsanız, artık bu uygulamaya çok daha kolay şekilde ulaşabilirsiniz. Shazam uygulamasını kilit ekranına araç (widget) olarak ekleyerek kilit ekranını açmadan, vakit kaybetmeden, uygulamayı aktifleştirerek çalan şarkıyı bulabilirsiniz. Yeni güncelleme ile birlikte Shazam uygulamasını iMessage içerisinde kullanmak da mümkün.

App Store: Shazam

 

ios-10-widget-6

6. iOS 10 için en iyi 10 araç (widget) : Wikipedia

Dünyanın en büyük çevrimiçi ve ücretsiz kütüphanesi olan Wikipedia da iOS 10 ile birlikte kilit ekranına eklenebiliyor. Yeni bilgiler okumak, sürekli bir şeyler öğrenmek isteyenler için Wikipedia’nın araç (widget) desteği oldukça işlevsel. Ayrıca, daha önce ziyaret edilen Wikipedia sayfaları da kayıt altında tutuluyor.

App Store: Wikipedia

ios-10-widget-7

7. iOS 10 için en iyi 10 araç (widget) : Countdowns

Sıradaki araç Countdowns. İsminden de anlaşılabileceği üzere bu uygulama ile geri sayım başlatabilirsiniz. Sizin için önemli an ve etkinlikleri önceden kaydederek tam olarak ne kadar süre kaldığını kilit ekranında görüntülemeniz mümkün. Doğum günleri, tatil planları, hafta sonu tatili gibi gün ve etkinlikler gün, saat, dakika ve saniye olarak görüntülenebiliyor.

App Store: Countdowns

ios-10-witget-8

8. iOS 10 için en iyi 10 araç (widget) : WhatsApp

Mobil cihazlar arasında en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ı da iOS 10 ile birlikte kilit ekranına ekleyebiliyoruz. WhatsApp aracı ile en son konuşulan kilit ekranında kısayol olarak yer alabiliyor. Bu sayede sohbet ekranına çok daha kolay bir şekilde ulaşmak mümkün.

App Store: WhatsApp

 

ios-10-widget-9-a

9. iOS 10 için en iyi 10 araç (widget) : Cheatsheet

Listemizin sonuna doğru gelirken bir diğer işlevsel araç olan Cheatsheet ile karşılaşıyoruz. Cheatsheet uygulaması minimal tasarıma sahip bir çeşit not alma aracı. Uygulama içerisindeki ikonlarla alınan notları hatırlamak daha kolay bir hale geliyor. Her satırda ayrı bir not ve ayrı bir ikon kullanarak şık ve sade bir hatırlatma aracı olarak kullanılabiliyor.

App Store: Cheatsheet

ios-10-widget-10a

10. iOS 10 için en iyi 10 araç (widget) : Weather Underground

iOS işletim sisteminin kendi içerisindeki hava durumu uygulaması oldukça işlevsel olsa da, kilit ekranınızı Weather Underground ile renklendirebilirsiniz. Weather Underground, bölgenizdeki hava durumunu görsel olarak sunabiliyor. Gün içerisindeki sıcaklık dağılımı, havanın güneşli mi yoksa kapalı mı olduğu gibi faydalı bilgiler, kilit ekranındaki araç (widget) içerisinde görüntülebilirsiniz.

App Store: Weather Underground

Bu yazı 207 kere okundu.

YAZAR HAKKINDA