Kanada’dan ailelerinden koparılan yerlilere tazminat

Kanada'dan ailelerinden koparılan yerlilere tazminat
Paylaş
 

Kanada Yerli İlişkileri Bakanı Carolyn Bennett Ottawa’da tertip ettiği basın buluşmasında, ailelerinden güçle alınarak yerli olmayan ailelerin yanına verilmiş İndian ve İnuit kabilelerine üye 20 bin çocuğa 750 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verildiğine söyledi.

KANADALI BAKAN KONUŞURKEN DUYGULANDI

Bakan Bennett, 60’lı senelerdeki felaketten kurtulanları anarken duygulu anlar yaşadı. Bennett, “Onların öyküleri vicdan burkuyor. Yaşadıklarıyla kimliklerinden oldular. Bugün dil, kültür, özür dilemek, sezmek, tarihin bu karanlık ve acılı kısmının yanlışlarını düzenlemek için zorunlu unsurlardır.” dedi.

Kanada'dan ailelerinden koparılan yerlilere tazminat

YERLİ AİLELERİN DURUMLARI İYİLEŞTİRİLECEK

Bennett, 750 milyon dolarlık tazminatın dışında yerli ailelerin vaziyetlerinin iyileştirilmesi çalışmalarında kullanılmak üzere bir vakfa 50 milyon dolar fon verileceğini bildirdi. Bakan Bennett, ailelerinden alınan bu bireylerin açtıkları davalara bakan duruşmanın meşru giderleri için de 75 milyon dolar ödeneceğini ifade etti.

Kanada'dan ailelerinden koparılan yerlilere tazminat

TAZMİNAT İLK ADIM

Tazminatın ilk adım olduğunu söyleyen Bennett, “Yerli değişik çocukların maruz kaldığı hasarı gidermek için yapılması gereken daha çok iş var.” diye konuştu.

Kanada'dan ailelerinden koparılan yerlilere tazminat

YERLİ AİLELER 1,3 MİLYAR DOLAR İSTEMİŞTİ

Ontario Eyalet Yüksek Duruşması ’nde yerli aileler tarafından açılan davada, mevzubahisi çocuklar için geçen Şubat ayında 1,3 milyar dolar tazminat arz edilmişti.

Kanada'dan ailelerinden koparılan yerlilere tazminat

BİNLERCE YERLİ ÇOCUK AİLELERİNDEN KOPARILDI

Eyalette binlerce yerli çocuk 1964-1985 seneleri arasında ailelerinden güçle alınıp ​​yerli olmayan ailelerin yanına yerleştirilmişti. Bu uygulama, federal hükümete karşı yerli çocukları kültürel kimliklerinden koparmak yargılamasıyla bazı davaların açılmasına neden olmuştu.

Değişik bazı eyaletlerde de eş davalar devam ediyor.

Bu yazı 92 kere okundu.

YAZAR HAKKINDA