Şirket Başvurusunu Geri Çekti: Gökçeada’da Maden Projesi İptal

Dünyanın Tek 'Sakin Adası' Gökçeada, Altın Madeni Tehdidi ile Karşı Karşıya...
Paylaş
 

2011 yılında dünyanın ilk ve tek ‘Sakin Adası’ seçilen Gökçeada’da geçtiğimiz günlerde maden tehdidi ile gündeme gelmişti. Merih Maden isimli şirketin altın ve gümüş madeni çıkarmak için yaptığı başvurunun olumlu bulunduğu ve ÇED sürecinin başlatıldığı basına yansımıştı. Başta Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere adada maden faaliyetine çok sayıda tepki gelmişti. Bugün Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Merih Madencilik’in başvurusunu geri çektiği ve ÇED sürecinin de iptal edildiği belirtildi.

s-54cc936f549aeb5d085565074bd6ad49ad5ed7 Merih Madencilik Şirketi tarafından adada altın ve gümüş madeni arama başvurusu yapılmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda Yuvalı mevkisinde maden aramak için yapılan başvurunun olumlu olduğu ve ÇED sürecinin başlatıldığı duyurulmuştu.2011 yılı Haziran ayında almış olduğu Cittaslow (Sakin şehir) unvanı ile dünyanın ilk ve tek sakin adası seçilen Gökçeada bu karar büyük yankı uyandırmıştı.

ÇED süreci iptal

s-4916efd49f62a19743dcb0776080ccdc80ffc2Hürriyet’ten Ömer Erbil’in haberine göre,bu gelişmeler üzerine Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bir açıklama yaparak ÇED sürecinin iptal edildiğini belirtti. Açıklamada Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce herhangi bir olumlu görüş verilmediği, 13 kuruma görüş sorulduğu, ÇED sürecinin de askıya alındığı ifade edildi. Proje başvurusunda bulunan Merih Madencilik şirketinin de elektronik sistem üzerinden projeyi iptal talebinde bulunduğu ve bunun uygun görüldüğü açıklandı.

Belediye Başkanı ve  Gökçeada Gönüllüleri Derneği karardan memnun

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin kararı sevinçle karşıladıklarını kamuoyu gücüne güvenmekle ne kadar haklı olduklarının bir kez daha ortaya çıkmasına sevindiklerini söyledi. Gökçeada Gönüllüleri Derneği de kendilerine destek veren tüm sivil toplum örgütlerine teşekkür ettiklerini, Gökçeada’nın bir felaketin eşiğinden döndüğünü açıkladı.

Belediye Başkanı madene tepki göstermişti

s-cf96a0350b91e5b4c1513317d25dc0da6eec97 Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin adada maden projesine kesinlikle karşı olduklarını ifade etmişti. Başkan Çetin, tepkisini şu sözlerle aktarmıştı:‘‘Kendilerine asla olumlu görüş vermeyeceğimizi bildirdim. Gökçeada ’nın organik ada olması için mücadele ediyoruz. Tarım Bakanlığı Türkiye ’de 6 havzadan biri olarak adamızı ilan etti. Turizm ve tarımın beraber gitmesini hayal ederken geldiğimiz nokta çok üzücü. Önceki yıllar MTA ’nın sondaj çalışmaları sırasında sualtı kaynaklarımızın yönü değişti. Maden açılmasını bırakın biz sondaj yapılmasına da karşıyız. Onlarca metre toprağın altına iniliyor ve yeraltı su kaynakları bundan etkileniyor. Dünyada yeraltı su kaynakları açısından dördüncü adayız. Kamuoyu gücüne inanıyoruz ve bu yanlış karardan vazgeçileceğini düşünüyoruz”

Gökçeada Gönüllüleri Derneği de eylem yapacaklarını açıklamıştı

s-de4206f8607f1576aa0a8058a83f377a25904aGökçeada Gönüllüleri Derneği de olayın gündeme gelmesinin ardından, maden arama ruhsatının iptali için eylem yapma hazırlığında olduklarını belirtmişti. Dernekten yapılan açıklamada şunlar kaydedilmişti:”Gökçeada ’nın organik ada ilan edilmesinin kesinleşmesini beklerken altın arama haberi bizleri çok üzdü ve korkuttu. Yeraltı suları bakımından zengin ve şanslı olan adamızda daha önce yapılan arama çalışmalarında yapılan tahribat nedeniyle sularımızda bulanıklaşma, yol değiştirme ve kayıplar oluştuğunu öğrendik. Arama alanı adanın en güzel kumsalını da kapsayan, tarım sulama göletine komşu büyük bir alan. Daha önce sintine merkezi yapılması önlenen, imarla ilgili problemleri büyüyen adamızın bir de böyle bir tehlikeyle karşı karşıya kalması üzücüdür.”

Dünyanın ilk ve tek ‘Sakin Adası’ seçildi

s-f725eb5895352a20b04636274ff9c4634c691c 2002 yılından bu yana ada içerisinde gerçekleştirilen organik tarım faaliyetleri ile özellikle 2008 yılından bu yana gerçekleştirilen tarım turizmi uygulamaları sayesinde misafirlerine eşsiz bir doğal ortam sunan Gökçeada, 2011 yılı Haziran ayında almış olduğu Cittaslow (Sakin Şehir) unvanı ile dünyanın ilk ve tek ‘Sakin Adası’ seçilmişti.

Yakınlarında Sualtı Milli Parkı ve Tuz Gölü var

s-3ff309982a595250fcc00e71e0e741988065dd Uzmanlar 1 kilo altın için 1000 ton kayanın eritilmesi gerektiğini ve bunun siyanürle gerçekleştiğini söylüyor. Gökçeada ’nın topografik yapısını değiştirecek kararın uygulanması halinde yeraltı suları ve adada bulunan 5 göl ciddi tehdit altında kalacaktı.  Maden aranacağı belirtilen bölgeye 14 kilometre mesafede Sualtı Milli Parkı bulunuyor. Yine 11 kilometre yakınında ise Tuz Gölü yer alıyor. Maden şirketinin proje dosyasında Sualtı Milli Parkı’nın ve gölün aramadan etkilenmeyeceği ifade ediliyordu. Proje alanına en yakın mesafede bulunan güney yönünde Damlar Deresi, kuzey yönünde Çamiçi Deresi, güneybatı yönünde 2505 metre mesafede Şahinkaya Göleti, kuzeybatı yönünde 1549 metre mesafede İncesu Deresi yer alıyor. Söz konusu derelere katı veya sıvı atık atılmayacağı taahhüt ediliyordu. Ancak toprağın yüzlerce metre altına yapılacak sondajların yeraltı sularına vereceği zarardan başvuru dosyasında söz edilmemişti.Altın ve gümüş maden arama projesinin gerçekleştirileceği alana en yakın yerleşim yerinin, 2875 metre mesafe de bulunan Şahinkaya Mahallesi ve 3274 metre mesafede bulunan Dereköy olduğu proje dosyasında ifade ediliyordu. Bu köylerin gerek sondaj gerekse daha sonra açılması halinde maden faaliyetlerinden ciddi etkileneceği belirtilmişti. Burada yaşayan adalıların da tedirgin olduğu ifade edilmişti.

Gökçeada’da maden faaliyetine sosyal medyadan da tepkiler yükselmişti…

Bu yazı 925 kere okundu.

YAZAR HAKKINDA