Son Dakika! Netanyahu’dan Trump’a Kudüs Teşekkürü: Yahudiler Sonsuza Dek Minnettar Kalacak

Son Dakika! Netanyahu'dan Trump'a Kudüs Teşekkürü: Yahudiler Sonsuza Dek Minnettar Kalacak
Paylaş
 

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak tanıdı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump’a, “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma kararından” dolayı teşekkür etti.

“CESUR VE ADİL KARAR” DEDİ

Kararı “tarihi” olarak nitelendiren Netanyahu, “ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in “başkenti” olarak tanıma ve ABD büyükelçiliğini buraya taşıma hazırlığı yönündeki cesur ve adil kararından dolayı derin memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

“TARİHİ BİR GÜN! SONSUZA KADAR MİNNETTAR KALACAĞIZ”

Dünyaya, Trump’ın kararını izleyerek Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma ve büyükelçiliklerini buraya taşıma çağrısı yapan Netanyahu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bugün tarihi bir gün. Kudüs yaklaşık 70 yıldır İsrail’in başkenti ve bizim umudumuzun, rüyamızın ve duamızın yeni bin yıldaki odak noktası. (Kudüs) 3 bin yıldır Yahudilerin başkenti. Kutsal mekanların statüsünde bir değişiklik olmayacak. Bu İsrail’in ilk gününden beri bizim hedefimizdi. Yahudi devleti ve Yahudi halkı buna sonsuza dek minnettar kalacaktır. Trump’ın, İsrail’in, Filistinliler de dahil komşularıyla barışı ilerletme kararlılığını paylaşıyoruz. Trump’la ve ekibiyle bu barış rüyasını gerçekleştirmek için çalışmaya devam edeceğiz.

ABD KUDÜS’Ü İSRAİL’İN BAŞKENTİ OLARAK TANIDI

ABD Başkanı Donald Trump, bu akşam düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi’nin 1980 yılında İsrail’in Doğu Kudüs’ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma zamanı geldi.” ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv’deki büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

DÜNYADAN TEPKİLER

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı açıklaması dünyadan tepki çekti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron kararın endişe verici olduğunu söyledi, Avrupa Birliği de kararın barış sürecini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

FRANSA:

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD’nin tek taraflı olarak alacağı kararın endişe verici olduğunu ifade etti. Endişelerini telefonda Donald Trump’a ileten Macron, Kudüs’ün statüsünün, Filistin ve İsrail arasındaki barış görüşmelerinde ele alınması gerektiğini vurguladı.

AVRUPA BİRLİĞİ:

Avrupa Birliği “Birlik, Kudüs’le ilgili kararın ciddi sonuçları olacağını düşünüyor” açıklamasını yaptı. Kararın dünya kamuoyunda yankı uyandırabileceğini belirtti.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER:

BM Genel Sekreteri Guterres, “Kudüs, BMGK ve BM Genel Kurul kararları temel alınarak, iki taraf arasında doğrudan görüşmeler yoluyla en son çözülmesi gereken bir konudur” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Trump, Kudüs Kararını Açıkladı: İsrail'in Başkenti Olarak Tanıyoruz!ABD Başkanı Trump, Kudüs Kararını Açıkladı: İsrail’in Başkenti Olarak Tanıyoruz!
Hamas: Trump'ın Kudüs Kararıyla Cehennemin Kapısını AçtılarHamas: Trump’ın Kudüs Kararıyla Cehennemin Kapısını Açtılar
Mahmut Abbas'tan Trump'ın Kudüs Kararına Tepki: Kudüs, Filistin'in Başkentidir!Mahmut Abbas’tan Trump’ın Kudüs Kararına Tepki: Kudüs, Filistin’in Başkentidir!
Trump'ın Kudüs Kararına Beştepe'den İlk Tepki: Reddediyor ve KınıyoruzTrump’ın Kudüs Kararına Beştepe’den İlk Tepki: Reddediyor ve Kınıyoruz
Trump'ın Kudüs Kararına Türkiye'den İlk Tepki: Bu Sorumsuz Açıklamayı KınıyoruzTrump’ın Kudüs Kararına Türkiye’den İlk Tepki: Bu Sorumsuz Açıklamayı Kınıyoruz
Trump'ın Kudüs Kararına Bir Tepki de BM'den: Kudüs, En Son Çözülecek KonudurTrump’ın Kudüs Kararına Bir Tepki de BM’den: Kudüs, En Son Çözülecek Konudur
Trump Kudüs Kararını Açıkladı! Peki Selefi Obama Kudüs Konusunda Ne YapmıştıTrump Kudüs Kararını Açıkladı! Peki Selefi Obama Kudüs Konusunda Ne Yapmıştı
Trump'ın Kudüs Kararı Öncesi, Erdoğan'dan Kritik Telefon TrafiğiTrump’ın Kudüs Kararı Öncesi, Erdoğan’dan Kritik Telefon Trafiği
Kudüs Neden Önemli ve Tartışmalı Bir Şehir?Kudüs Neden Önemli ve Tartışmalı Bir Şehir?Bu yazı 70 kere okundu.

YAZAR HAKKINDA